Darbecilerin Elebaşı Olduğu Tahmin Edilen Akın Öztürk Tutuklandı

Darbecilerin Elebaşı Olduğu Tahmin Edilen Akın Öztürk Tutuklandı

FETÖ’cü vuruş girişiminin önderi bulunduğu muhtemel Eski Hava Kuvvetleri Dahil Akın Öztürk’ün de aralarında olduğu vuruşnin yöneticileri olmakla suçlanan 26 yineral tutuklandı.

darbecilerin-elebasi-oldugu-tahmin-edilen-akin-8623172_x_6862_300 Terör teşkilatı FETÖ/PDY mensupları doğrulusunda oluşturular vuruş girişimiy ile ilgili gözaltına alınan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk eşliğinde 25 yineral ve amiral tutuklandı. Akın Öztürk’ün savcılık ifadesinde ile ilgili iddiaları reddettiği ifade edildi.

TOPLAMDA 26 GENERAL TUTUKLANDI

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Oryineral Akın Öztürk’ün de aralarında olduğu 27 yineral ve amiralin savcılık sorguları tamamlandı.Tutuklanması istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Öztürk eşliğinde 25 yineral ve amiral tutukladı.

KİMİN PLANLAYIP YÖNETTİĞİNİ BİLMEM

Akın Öztürk’ün savcılık ifadesinde ile ilgili iddiaları reddettiği ve “15 Temmuz günü gerçekleşen askeri vuruşyi planlayıp, yöneten bir kimse değilim. Kimin planlayıp, yönetmekte olduğuni bilmem.” ifade verilen bildirildi.
Öztürk’ün, ifadesinde, “Askeri vuruşyi planlayıp yöneten bir kimse değilim. Kimin planlayıp, yönetmekte olduğuni bilmem. Deneylerime göre bu askeri vuruşa teşebbüsü paralel yapının gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Fakat bu işi TSK içinde kimin organize edip gerçekleştirdiğini kestiremiyorum. Benim bu hususta herhangi bir verim yoktur. Ben bu yapıya yönelik çok mücadele ettim.” dediği haber edinildi.

“TORUNLARIMI GÖRMEK İÇİN AKINCI’YA GİTTİM”

Öztürk, ifadesinde, “15 Temmuz günü gerçekleşen askeri vuruşyi planlayıp, yöneten bir kimse değilim. Kimin planlayıp, yönetmekte olduğuni bilmem.” şeklinde konuştu.

Vaka günü, saat 13.30 sıralarında Ankara’ya askeri uçakla beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı ile yaklaştığını ve direkt olarak torunlarını görmek için Akıncı Üssü’ne gittiğini anlatan Öztürk, buradaki lojmanda akşama kadar zaman geçirdiğini söyledi.

Öztürk, şöyle dedi:

“Akıncı Üssü’nde mutat uçak iniş ve kalkışları oluyordu. Devamlı dinamiklik bulunduğu için evvel bişi fark etmedim, düğün sahibi Mehmet Şanver’i arismim, kutladım. Bir vakit sonra o da beni yine aradı. Uçakların alçak uçuş yaptığını, nolduğunu sordu. Televizyonda alt yazı geçtiğini ifade etti. Ben de bu sırada televizyonda ilerlemeleri izliyordum.

Hava Kuvvetleri Komutanı da bu düğünde idi. Beni aradı ve uçakların Ankara’da alçak geçiş yaptığını ifade etti, ‘Bu hale müdahale et’ dedi. Bunun üstüne üs komutanlığına telefon ettim. Görüştüğüm şahıs üs komutanı ve konuk olarak orada tespit edilen Kubilay Selçuk idi. Genelkurmay Başkanı’nın da üste bulunduğunu ifade etti. Ben de anında yanına gittim. Yaklaşık 5 dakika içinde Genelkurmay Başkanı’nın yanına gittim. Gittiğimde hava kararmıştı yalnız saatin kaç bulunduğunu bilemiyorum. Bir oda içinde Genelkurmay Başkanı Hmilleti Akar, Bütünyineral Kubilay Selçuk ve Tuğyineral Mehmet Dişli ile çay içiyordu. Bana, ‘Bunlar bu işi yaptılar, şunlarla konuş ikna et’ dedi. Ben onlarla konuşmaya başlismim. Bu sırada İstanbul’da tankların üstüne insanlar çıkmıştı. Üste oda içinde televizyon açıktı, şunları görebiliyordum.

Kubilay Selçuk ve Mehmet Dişli’ye vuruşnin olamayacağını, demokratik kurumların işlediğini, halkın bu işe reaksiyon gözler önüne serdiğini anlatıp, ikna etmeye çalıştım. Kendilerine, itiraz ettikçe bağırıp, çağırdım. Aynı biçimde Genelkurmay Başkanı da onları ikna etmeye çalıştı. 3-4 kez şunları yinelismim. Benim onlara buyruk verme yetkim yok ancak bir büyük olarak, Hava Kuvvet Komutanı Abidin Ünal’ın talebi üstüne onlara telkinde bulunup, ikna etmeye çalıştım. O sırada, soyismini bilmediğim Ömer adlı bir amiral de o bölgeye geldi. Benim telkinlerim netice verdi. İkna oldular. Yeni uçak üsten havalanmadı. Havadakilerin vazifeleri devam etti. Üsse dönen uçaklar bir daha gönderilmedi. İkna prosesinin ne kadar sürdüğünü bilmiyorum. Sonunda onlar ikna olunca Genelkurmay Başkanı, Başbakan ile görüştü. Bana ‘sen burada kal, şunları iyice ikna et’ dedi. Ardındanhelikoptere binip, Başbakanlığa gitti. Sabah erken saatlerdi ama saatin kaç bulunduğunu bilmiyorum.”

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Şemsiyeyle Kaçmak İstayen PKK'lılar F-16'ya Yakalandı Lice'de devam eden ...

Darbeci Akın Öztürk, Sümeyye Erdoğan'ın Düğününe Katılmış FETÖ'cü ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İdam Parlamentodan Geçerse Onaylarım Cumhurbaşkanı ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?