Genital sakatlanma göçle küresel problem

Genital sakatlanma göçle küresel problem

Genital sakatlanma yani toplum arasında bilinen adıyla kadın sünneti uzmanlara göre göçle küresel problem haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü, batı ülkelerinin haberdar olmadığı ve uygulamadığı “kadın sünnetine” karşı hazırlıksız olduğunu belirtti. DSÖ Üreme Sağlığı Bölümü koordinatörlerinden Lale Say: “Genital sakatlanma Türkiye’de uygulanmıyor, 5-10 yıl öncesine kadar adını bile duymamıştık ancak mülteci popülasyonu sebebiyle Türkiye’de de önem kazanan bir halk sağlığı problemu olmaya başladı. Türkiye’de çalışan bir doktor, ebe veya hemşire belki de bunun genital sakatlanma olduğunun farkında bile değil ve bu duruma hazırlıksız.”

573ae74bc03c0e715ca47b1b

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), “kadın sünneti” olarak bilinen ve Afrika’da sıklıkla uygulanan genital sakatlanmanın, göç oranlarındaki artış sebebiyle küresel bir problem haline geldiğine dikkati çekti.

TÜRKİYE’DE ADINI BİLE DUYMAMIŞTIK

DSÖ Üreme Sağlığı Bölümü koordinatörlerinden Lale Say, göç sebebiyle Avrupa’da yüksek olan genital sakatlanma sayısının, son yıllarda göç nedeniyle Türkiye’de de artmaya başladığını söyledi.

Lale Say, “Genital sakatlanma, Türkiye’de uygulanmıyor, 5-10 yıl öncesine kadar adını bile duymamıştık ancak mülteci popülasyonu sebebiyle Türkiye’de de önem kazanan bir halk sağlığı problemu olmaya başladı.” dedi.

AFRİKA’DAKİ KADINLARIN YÜZDE 98’İ MARUZ KALIYOR

Afrika’daki kadınların neredeyse yüzde 98’inin genital sakatlanmaya maruz kaldığını bu nedenden dolayı de sağlık çalışanlarının buna hazırlıklı olduğunu anlatan Say, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye’de çalışan bir doktor, ebe veya hemşire belki de bunun genital sakatlanma olduğunun farkında bile değil ve bu duruma hazırlıksız. Hangi tip genital sakatlanma olduğunu veya herhangi bir türüne nasıl bir prosedür yapılması gerektiğini bilemeyebilir ve bu doğum yapacak bir kadın için engel teşkil edebilir. Türkiye’de durum belirlenmesi yapmak lazım. Mülteci popülasyonunda oranı nedir, hangi tip genital sakatlanma daha yaygın? Ebelerin, hemşirelerin ve hekimların bu hususta bilgiye ihtiyaçları var mı diye kapsamlı bir durum analizi yapmakta fayda var.”

Say, genital sakatlanmanın zararlarına dair, “Kanama sebebiyle ölüm vakalarının olduğunu biliyoruz, bilhassa de Afrika’da. İlerleyen dönemlerde ise kadınlarda doğum sırasında yırtık, kanama, bebeğin anne karnında ölmesi, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel arzusizlik, ağrı ve depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor.” şeklinde konuştu.

200 MİLYON KADIN MAĞDUR

DSÖ’ye göre, dünya çapında aşağı yukarı 200 milyon kadın ve kız çocuğu genital sakatlanmaya maruz kalıyor. Genital sakatlanma, en yaygın Afrika’da ve Ortadoğu’da uygulanıyor. Yaklaşık 30 ülkede uygulanan genital sakatlanma en yaygın Somali, Gine, Cibuti ve Mısır’da görülüyor.

Örgüt, göç oranlarındaki artışla birlikte, Avrupa’da genital sakatlanma mağduru kadın ve kız çocuğu sayısının da artış gösterdiğine dikkati çekiyor.

İngiltere’de aşağı yukarı 66 bin, Fransa’da ise 60 bine yakın kadın ve kız çocuğu mağdur.
Almanya Belçika, Hollanda, ve Somali’den gelen göçmenler sebebiyle İtalya’da da mağdur kadın sayısı son derece fazla. Genital sakatlanmaya ABD ve Kanada’da da rastlanıyor.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sahte Kanser İlacı Burnunda Delik Açtı Cilt kanserini tedavi etmek için ...

Pankreas Kanseri Tedavisinde Büyük Adım Kemoterapi ilaçlarından oluşturulan ...

Orgazm Olmanın Yolları Orgazm olamayan kadınların kendilerini zorunlu ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?