Operasyonlar Nedeniyle Kapanan Yüksekova Havalimanına İlk Uçak İndi

Operasyonlar Nedeniyle Kapanan Yüksekova Havalimanına İlk Uçak İndi

Hakkari’nin Yüksekova eyaletindeki operasyonlar sebebiyle seferleri durdurulan Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na 11 ay aradan sonra ilk uçak test hedefli iniş yaptı.

yuksekova-ya-11-ay-sonra-ilk-ucak-8580122_x_300 Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) doğrulusunda oluşturular 55. havalimanı olarak oluşturular, 26 Mayıs 2015’te açılışı gerçekleşen, ilçede yaşanan çatışma bölgeı ve operasyonlar sebebiyle seferleri durdurulan Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanı’na bugün tekrardan test uçağı indi.

UÇAKLA SELFİE YAPTILAR

Uçakla gelen kurulun lüzumlu denetimleri yapıp, onay vermesinin sonrası yolcu uçaklarının önünü açacak ilk sefer, ilçedeki yurtdaşlar için umut oldu. İlk uçağın gelişini mutlulukle karşılayan havalimanı çalışanları da test uçağıyla çektikleri öz çekim fotoğrafları ailelerine göndererek mutluluklerini paylaştı.

yuksekova-ya-11-ay-sonra-ilk-ucak-5-8580122_o

SADECE 73 GÜN SEFER YAPILABİLDİ

Hakkari Yüksekova Selahattin Eyyübi Havalimanı Müdürü Yaşar Saydut, gazetecilere yaptığı bildirimde, havalimanının hizmete açıldığı günden itibaren tanımali Ankara ve İstanbul seferlerini yapmaya başladığını söyleyerek, “Açıldıktan sonra 73 gün süresince seferler devam etti. 5 Ağustos itibariyle seferler durduruldu.

yuksekova-ya-11-ay-sonra-ilk-ucak-3-8580122_o

OPERASYONLAR SEBEBİYLE SEFERLER DURDURULMUŞTU

Bu durdurulma havalimhemenn kaynaklanan bir durdurulma değildi. Bu vakit zarfında da havalimanımızı daimi açık tuttuk. Kış koşullarında bile havalimanı pistimizi daimi temizleyerek hazır tuttuk. Operasyonlar devresininde bile havalimanımız 24 saat açıktı.

yuksekova-ya-11-ay-sonra-ilk-ucak-2-8580122_o

11 AY SONRA İLK UÇUŞ

Bugün itibariyle THY’nin bir test uçuşu gerçekleşecek. Bu da uçak seferleri için mühim bir ismimdır. İlçemize hayırlı olsun. İnşallah devamı ileriki. Havalimanımız bütün personel ve ekipmanımızla hazırdır. Uçak seferlerinin uygulanacağı havalimanlarında pilotlar eskiden test hedefli uçuşlar yapar. Bu seferde onlardan biri. Havalimanımız uçak seferlerinin yapıldığı vakit dilimindeki uçuş potansiyeli gayet iyiydi. Haftada 10 sefer olduğu halde 73 günde toplam 216 uçak seferi gerçekleştirdi. Bu seferlerde 24 bin 177 yolcu adedina ulaştık. Bu da bizim açımızdan güzel bir rakam. Daha da ilerilere gideceğimize eminim” dedi.

Havalimanına yönelik yatırımların devam ettiğini söyleyen Saydut, “Havalimanımızın güvenilirği yönünden bütün etrafı 2,5 metre yüksekliğinde beton duvarlarla çevriliyor. Onun da büyük bir alanı bitti. Bu davların iduruma bedeli aşağı yukarı 18 milyon liradır” dedi.

yuksekova-ya-11-ay-sonra-ilk-ucak-8-8580122_o

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Şemsiyeyle Kaçmak İstayen PKK'lılar F-16'ya Yakalandı Lice'de devam eden ...

Darbeci Akın Öztürk, Sümeyye Erdoğan'ın Düğününe Katılmış FETÖ'cü ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İdam Parlamentodan Geçerse Onaylarım Cumhurbaşkanı ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?