‘Ruslar sonucuna katlanırlar’

‘Ruslar sonucuna katlanırlar’

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk hava sahasının Rus uçakları tarafından işgal edilmesine yönelik “Rusya, bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır. Bu sorumsuz adımların küresel barışa faydası yoktur “ dedi

-ruslar-sonucuna-katlanirlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şili’ye hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını işgaliyle ilgili şöyle konuştu: “İngilizce ve Rusça olarak tüm ikazlara rağmen gerçekleşen bu ihlali Rusya’nın bölgedeki krizi tırmandırmak çabasının bir sonucu olarak görüyoruz. İhlal edilen hava sahası aynı zamanda NATO Hava Sahası olduğu için konu NATO’nun da takibindedir. Zaten bizden önce NATO bu tespiti yapmış bulunuyor. Rusya Türkiye’nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır. Bu tür sorumsuz adımların ne Rusya federasyonuna ne NATO Rusya ilişkilerine ne de bölgesel ve küresel barışa faydası yoktur. Tam tersine ciddi zararları vardır. Bütün bu hususlar Rusya büyükelçisine açıkça anlatılmış, yaşanan olaylar şiddetle protesto edilmiştir.

Bu arada da ben dışişleri müşteşarımıza ’Rusya tarafıyla görüşün sayın Putin’le bizzat görüşme bizzat görüşmek istiyorum’ demişimdir. O andan bu ana kadar henüz kendisine ilettikleri fakat oradan bir dönüş olmadığını bizim büyükelçiliğimiz buraya bildirmiştir”

‘DAİŞ’le ilgisi yok’

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya’nın bölgedeki operasyonlarının terör mücadele ile hiçbir ilgisi olmadığı tamamen Suriye rejimini ayakta tutma çabasına dönüştüğü açıktır. DAİŞ’le yakından uzaktan bu saldırıların alakası yoktur. DAİŞ mevzilerine yönelik her hangi bir adım söz konusu değildir. Tamamı ile oradaki özellikle Suriye Türkmenlerinin yaşadığı bölgelere yönelik bombalamalar söz konusudur. Şu ana kadar sürekli olarak bölgede bir çok Laskiye Türkmenlerine ait köyler vurulmuştur. 3 bin kişi şuan da bizim tarafımıza geçiyor. Başbakan yardımcımız Yalçın Akdoğan, afad’la birlikte orada yapılan çalışmalarla soydaşlarımızı mültecileri de bu kamplarda ağırlama hazırlığı içerisindeyiz”

‘Masaya oturmayız’

Erdoğan, Cenevre görüşmelerine PYD’nin davet edilmesi hususunda şunları söyledi: “Bir terör örgütüyle masaya oturup da bir barış görüşmesi yapamayız. PYD bir terör örgütüdür. Biz bir terör örgütüyle neyi konuşacağız. Yani kalkıp ta terör örgütüyle eğer bunu konuşacaksak o zaman bu teklifi getirilen DAİŞ’le de masaya otursunlar. Buna normal bakılabilir mi? Bakılamaz. O nasıl normal değilse aynı şekilde böyle bir terör örgütüyle de bizim masaya oturmamız asla mümkün değildir. Efendim PYD, DAİŞ’e karşı mücadele veriyormuş veya savaşıyormuş. Bunlar bizi ikna etmez. Aynı şekilde Nusra da DAİŞ’e karşı ciddi bir mücadele içerisindedir. Eee..  Nusra’yı kabul etmiyorsun, terör örgütlerinin iyisi olmaz terör örgütlerin hepsi kötüdür.

Dolayısıyla kimse kimseyi aldatmasın. Rusya’nın burada yaklaşım tarzı da doğru değildir, dürüst değildir. Zaten Rusya’nın PKK terör örgütüyle görüşme yapmak suretiyle sicili bu noktada da kirli haline gelmiştir. Bunun arkasından da çok açık ve net bir şekilde onlara gerekli desteğin verileceği bilgisi haberi tarafımıza ulaşmıştır”

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Şemsiyeyle Kaçmak İstayen PKK'lılar F-16'ya Yakalandı Lice'de devam eden ...

Darbeci Akın Öztürk, Sümeyye Erdoğan'ın Düğününe Katılmış FETÖ'cü ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İdam Parlamentodan Geçerse Onaylarım Cumhurbaşkanı ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?