Yeşil Sebzelerin Mucizeleri

Yeşil Sebzelerin Mucizeleri

sebze-kalp

Doğanın bize sunmuş olduğu bu mucizevi besinleri kesinlikle tüketmeliyiz. Otlar, bitkiler, sebzeler.. Şifa kaynağı, hastalıklardan koruyan ve bizi güçlü tutan yeşil renkli sebzelerden, yararlarından ve yeşilin gücünden bahsetmek istiyorum. Nedir yeşil sebzeler? Ispanak, pazı, kara lahana, tere, semizotu, hindiba, labada, lahana, roka, bezelye, taze fasulye, kabak, yeşil soğan, marul, maydonoz, dereotu, brokoli, meskulin, pancar ucu sayılabilir. İçeriğinde, A, C, E ve K vitaminleri bulunan bu harika sebzeler ilaveten bolca lif içerir.

Biliyorsunuz ki lif kilo vermede çok etkili bir neden. Ayrıca folik asit, klorofil gibi mikro besin maddeleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve vitaminler gibi son derece faydalı ve gerekli besin dşayetleri içerirler. Nasıl pişirmeli, ne kadar sıklıkta nasıl bir biçimde tüketmeliyiz sorusuna gelelim. Günlük hayatın hızına yetişemeyenler hazır gıdalara yönelerek şişmanlıyor ve birlikteinde hastalıklarla boğuşmaya başlıyor. Hayatımıza ilk önce daha çok sebze sokmalıyız. Özellikle yeşil sebzeler mucize gibidir.

Diyet yaparken de yeşile her geçen gün alıştıkça zararlı olan besinlerden nasıl vazgeçebildiğinize şaşıracaksınız. Mesela ben diyetimde (halen diyetteyim ama bu sağlıklı beslenme tarzı diyet değil) şişmanlatan zararlı bütün yiyeceklerden yeşiller vasıtası ile arındım. Başlarda sevimsiz gelecek ancak bir müddet yapınca kesinlikle göreceksiniz ki, onlar vazgeçilmez değilmiş. Manava gidin bir torba dolusu yeşillik alın, taze soğan, turp, marul, maydonoz, salatalık. Eve gelin hemen koca bir kase salata yapın. Çeşit bol olsun.

İlk başlarda az zeytinyağı, limon, tuz ve az miktarda salata sosu ekleyin. Ekmeksiz bitirin. Sonunda fark edeceksiniz ki, bununla da doyabiliyor ve gayet mutlu olabiliyorsunuz. Yeşil sebzelerin mucizelerine dönersek; kanı temizler. Kanseri önler, dolaşıma yardım eder, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bağırsağı güçlendirir, enerjiyi ve ruh halini olumlu destekler. Depresyondan kurtarır, sorun ve gerilimi giderir. Karaciğer, safre ve böbreğe iyi gelir ve onları korur. Üst ve alt solunum yolları rahatsızlıklarında çok şifalıdır.

Özellikle sevmediklerinizi yemeyin, ama kesinlikle seveceğiniz bir çeşidini bulun ve yeşil sebzeleri haftada en az 2 kez tüketin. Çok yararını göreceksiniz inanın. Doğa bize bu mucizeleri sunmuş, bize de yararlanmak düşer. Yalnız sorunlu ve çürümüş ürünlerden kaçının. Taze taze pazardan alın, bolca yıkayın. Güzelce temizleyin, ayıklayın ve salataları çiğ, yemekleri pişirerek (çok da öldürmeden) tüketin. Sebze demek sağlık demek unutmayın.

Kendi bahçenizde de yeşil sebzeleri ve bitkileri üretebilirsiniz. Hem daha ekonomik, hem güvenilir olur. Piyasada zamanından önce ve sonra satılan besinleri tercih etmeyin derim. Hormonlar ve bazı maddeler kansere yol açar. Siz zamanında çıkan, taze ve canlı sebzeleri tercih edin. Her sebze ve bitkinin kendine özgü bir hoşliği var. Yeşil sebzeler de bunlardan en önemlileri.. pişirme tekniklerinde, buharda pişirme, fırına verme, yağsız soteleme, sebze ya da tavuk suyu ile pişirme, turşulama biçiminde hazırlayabilirsiniz. Pişince biraz kendi haline bırakın ve keyfini menfaatin. Sağlıklı oldukları kadar lezzetli de oluyorlar değil mi?

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sahte Kanser İlacı Burnunda Delik Açtı Cilt kanserini tedavi etmek için ...

Pankreas Kanseri Tedavisinde Büyük Adım Kemoterapi ilaçlarından oluşturulan ...

Orgazm Olmanın Yolları Orgazm olamayan kadınların kendilerini zorunlu ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?